تاریخ انتشار : شنبه 15 اردیبهشت 1397 - ساعت : 19:07

کد مطلب: 49085 چاپ به اشتراگ گذاشتن

راه اندازی نهضت صرفه جویی آب در کرمان

مازندشورا: شهردارآنلاین: استاندار کرمان از مردم برای تغییر الگوی کشت تقاضای همکاری کرد و گفت: باید دانش این تغییر به مردم استان منتقل و نهضت فراگیر و سازمان یافته صرفه جویی آب در کرمان راه اندازی شود.

مازندشورا:علیرضا رزم حسینی روز یکشنبه در همایش شوراهای اسلامی و دهیاران شهرستان سیرجان ضمن تبریک هفته جوان و نیمه شعبان، هفته کارگر و روز شورا افزود: تمام مردم و مسئولان از جمله دهیاران و شوراها با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صدد پس انداز آب و کشت محصولات با مصرف آبی کمتر باشند.
وی اظهار کرد: میزان مصرف آب تجدیدپذیر بر اساس استاندارد جهانی 40 درصد است که در ایران 110درصد از این آبها مصرف می شود که موجب ایجاد بحران کم آبی شده است. 
وی گفت: باید در روستاها نقشه آب کشاورزی داشته باشیم و وزارت جهاد کشاورزی تاکنون چنین نقشه ای را ارائه نکرده لذا طرح جامع و مدون حوزه کشاورزی به معنی چه محصولی را چگونه و چه زمانی بکاریم؟ در استان کرمان امسال اجرایی می شود.
وی اظهار کرد: هشت هزار هکتار کشت پرمصرف و کم درآمد هندوانه را در شهرستان ارزوئیه به 2 هزار هکتار کاهش داده ایم.
رزم حسینی گفت: 80 هزار تن گندم مورد نیاز سالانه استان کم آب کرمان است و در سال گذشته 300 هزار تن از ارقام این محصول پر مصرف در آب در کرمان کشت شده است.
وی افزود: دغدغه تمام مسئولان و شوراهای اسلامی باید توسعه، آبادانی و معیشت مردم باشد زیرا مردم به این دلیل آنها را انتخاب کرده اند.
وی اظهار کرد: بیش از 34 حلقه چاه مجاز و 17 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان کرمان وجود دارد که برخی از این چاهها بصورت غیرقانونی مجوز دریافت کرده اند.
استاندار کرمان گفت: امروز آبی برای صنعت و اشتغالزایی در استان کرمان وجود ندارد لذا مردم باید نهضتی برای آبادانی و مطالبه گری قانونی بوجود بیاورند.
وی افزود: اعتماد عمومی به جمهوری اسلامی را روز به روز بدلیل ناکارآمدی برخی از مسئولان بر باد ندهید.
رزم حسینی عنوان کرد: 20 درصد کاهش سهمیه آب مشکل آبی و بیلان منفی استان کرمان را حل می کند اما برای این اقدام اراده، برنامه و مشارکت مردمی لازم است و سال 97 را در استان کرمان بعنوان الگوی کشت پایدار نامگذاری می کنیم.
وی با بیان اینکه وضعیت آب متصل به حیات بشر است افزود: در 50 سال اخیر بر اساس نظر کارشناساسن تغییر اقلیم پیش بینی و اعلام شده بود، اما بدلیل نداشتن دانش در این زمینه کم توجهی صورت گرفته است.
استاندار کرمان بیان کرد: امروز در بحران کم آبی قرار گرفته ایم و امکان تامین آب برای استان کرمان مقدور نیست و امسال بارندگی 72 درصد نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرده و کرمان امسال از جمله کم بارش ترین استان های کشور است.
وی افزود: امروز نقش شورا، دهیاران و فرمانداران در کشاورزی استان کرمان بر اساس جبر زمانه صورت می گیرد نه طرح و برنامه.
رزم حسینی عنوان کرد: کشت پسته، هندوانه، گوجه فرنگی با شرایط آب و هوایی امروز کرمان مناسب نیست و میزان آب مصرفی برای بخش کشاورزی محدود است اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی کشت این محصولات در سراسر استان گسترده شده است.
وی گفت: اجرای 100 هزار هکتار کشاورزی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به 900 هزار هکتار و مصرف آب از کمتر از یک میلیارد مترمکعب امروز بیش 6.5 میلیارد مترمکعب رسیده است.
وی افزود: آب امروز برای نسل های آینده است لذا باید سهمیه بندی آب کشاورزی مدون شود.
استاندار کرمان اظهار کرد: سالانه در استان کرمان 6 و نیم میلیارد مترمکعب آب برداشت می شود و از این میزان 280 میلیون مترمکعب در بخش آشامیدن، یک درصد صنعت و 6.1 میلیارد مترمکعب در حوزه کشاورزی هزینه می شود.
وی گفت: راندمان کشاورزی استان کرمان در کشور کمتر از 20 درصد است و نوسانات قیمت و نداشتن بازار نیز برای کشاورزان وجود دارد.
وی افزود: اکنون باید دانش در حوزه های مختلف افزایش پیدا کند و ائمه جمعه شورای اقتصاد مقاومتی را در منطقه خود راه اندازی و دانش را به مردم منتقل کنند.
رزم حسینی عنوان کرد: شوراهای اسلامی نهادی مردمی است و دولت بخشی از وظایف و اختیارات و منابع مالی خود را به آنها واگذار کرده لذا زیر نگاه تیزبین مردم قرار دارند.
وی گفت: دولت سالانه یکهزار و 500 میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده را بصورت مستقیم به شهرداری و دهیاران واگذار می کند لذا شوراها در مقابل مردم مسئولیت سنگینی برعهده دارند.
استاندار کرمان امروز یکشنبه به منظور افتتاح برخی طرح ها و بازدید از بخش های مختلف به شهرستان های سیرجان، بردسیر و رفسنجان سفر می کند.

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #کرمان #استان #کشاورزی #امروز #افزود #اسلامی #حسینی #مترمکعب #میلیارد #استاندار #اظهار #هکتار #دهیاران #سالانه #شهرستان #عنوان #امسال #شوراهای #میزان #مسئولان #گرفته #نداشتن #مردمی #دارند #انقلاب #یکشنبه #برنامه #واگذار #مختلف #پیروزی #شورای #اندازی #سیرجان #بحران #شوراها #هندوانه #آبادانی #بدلیل #محصولات #بصورت #سهمیه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : راه اندازی نهضت صرفه جویی آب در کرمان

*

*


X https://sport45.site/