مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 50195 -تاریخ انتشار : یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 -ساعت : 09:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن

امکان خرید دوچرخه برای عموم فراهم شود

مازندشورا: شهردارآنلاین: عضو هیئت‌علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور خواستار ارائه تسهیلات خرید دوچرخه توسط دولت برای عموم مردم شد و گفت: شهرداری‌ها در ترویج فرهنگ استفاده عموم از دوچرخه پیشگام شوند.

مازندشورا:محمد درویش ضمن‌بیان اینکه دولت می‌تواند با ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت و مناسب و در اختیار گذاشتن وام‌های بدون سود امکان خرید دوچرخه را برای همه اقشار مختلف مردم فراهم کند، ابراز داشت: اولین قدم در راستای تحقق شهر انسان‌محور برخورداری از زیرساخت‌های لازم برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری ایمن است و از سوی دیگر شهرداری‌ها نیز  با دایر کردن ایستگاه‌هایی امکان اشتراک‌گذاری دوچرخه را در شهرها فراهم یا محلی را برای پارک دوچرخه بدون دغدغه برای شهروندان ایجاد کنند.

وی با پیشنهاد اینکه اتوبوس‌های شرکت واحد می‌توانند فضایی را برای تبدیل‌شدن به شهری زیست محور ایجاد کنند، افزود: به‌عنوان‌مثال در نیشابور با برداشتن چند صندلی امکان وارد شدن افراد با دوچرخه داخل اتوبوس فراهم شد و لذا شهروندان می‌توانند بخشی از مسیر را با دوچرخه به کمک اتوبوس طی کنند.

عضو هیئت‌علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع در پاسخ به این پرسش که چطور می‌توان به این هدف یعنی تبدیل‌شدن به شهری زیست محور دست‌یافت، ابراز داشت: زمانی مردم ببینند که نخبگان، افراد سرشناس و طبقه قابل‌احترام شهر مانند ورزشکاران، قهرمانان و هنرمندان از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کرده یا پیاده می‌روند باعث می‌شود تا آن‌ها نیز همین رویه را تداوم بخشند و درنهایت به سمت یک شهر زیست محور حرکت کنیم.

درویش در ادامه تصریح کرد: موفق‌ترین شهرها ازنظر تبدیل‌شدن به شهری زیست محور را می‌توان بجنورد، اصفهان، یزد، قزوین، نیشابور، سیرجان را نام برد و در برخی شهرها مانند بناب، داراب، تبریز و مشهد زمینه‌های شهری ایمن و مسیرهای تردد دوچرخه ایجاد می‌شود.

وی بابیان اینکه در شهرهایی مانند اصفهان و یزد به علت استفاده مردم از دوچرخه زیرساخت لازم فراهم و حتی به شهر دوچرخه‌ها معروف هستند، افزود: شهردار اصفهان سوار بر دوچرخه در شهر تردد می‌کند و علاوه بر استفاده خودش توانست به‌سرعت در این حوزه کارکنان خود را نیز همگام کند و مردم زمانی دیدند شهردار شهرشان سوار دوچرخه می‌شود به دوچرخه‌سواری بیشتر ترغیب شدند.

مدیرکل سابق مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست بابیان اینکه فرماندار نیشابور نیز از دوچرخه استفاده می‌کند و معتقد به استفاده از آن است، ابراز داشت: روسای دانشگاه‌های سیرجان خودشان از دوچرخه استفاده می‌کردند، در نور اکثریت دانشجویان و اساتید دوچرخه را برای تردد برگزیدند لذا این‌ها مؤلفه‌هایی است که سبب می‌شود مردم به دوچرخه‌سواری رغبت پیداکرده و زیرساخت‌های لازم برای آن فراهم می‌شود.

درویش به کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو نیز اشاره و تصریح کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد شهر اراک نیز توانستند کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو را راه‌اندازی کنند، آن‌ها با برگزاری جلسات متعدد با شهردار و رایزنی با شورای شهر اراک به این هدف خود دست یافتند.

وی در پاسخ به دلایل موفقیت پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو نیز افزود: اراک به‌شدت از آلودگی صنعتی رنج می‌برد بنابراین مردم انگیزه لازم را برای ترک خودروها در شهر را داشتند که وزارت ورزش و جوانان و سازمان محیط‌زیست در آن موقع از این ایده حمایت کرد و مسائل دست‌به‌دست هم داد تا پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو به‌شدت گسترش پیدا کند بانک‌ها بر روی سررسیدها عبارت سه‌شنبه‌های بدون خودرو را حک کردند و با تبلیغات خوبی که صورت گرفت سبب همه‌گیر شدن این پویش شد.

این فعال محیط‌زیست در پاسخ به این پرسش که در شهرهای با بافت سنتی چطور می‌توان مردم را در این پویش همراه کرد، ابراز داشت: نیشابور و سیرجان ازجمله شهرهای سنتی محسوب می‌شوند و در اغلب شهرهای شمالی مانند قائم‌شهر، ساری و گرگان این اتفاق رادارند رقم می‌زنند، بنابراین اگر فرهیختگان هر شهر در این حوزه پیشگام شوند بسیار می‌تواند در همه‌گیر شدن این پویش مؤثر باشد.

درویش با بیان اینکه امام‌جمعه اردبیل از حامیان کمپین بدون خودرو بود، تصریح کرد: امام‌جمعه تبریز از خودرو شخصی استفاده نمی‌کند، امام‌جمعه ارومیه وسایل حمل‌ونقل عمومی را جایگزین کرده است و آیت‌الله دری نجف‌آبادی در اراک به‌شدت مردم را به استفاده نکردن از خودرو شخصی تشویق می‌کند.

وی افزود: استاندار خراسان شمالی ضمن استفاده از دوچرخه، کمیته ترویج فرهنگ دوچرخه‌سواری را راه‌اندازی کرده و استاندار لرستان هم طی بخشنامه‌ای کارمندان خود را به استفاده از دوچرخه تشویق و کارمندانی را که از دوچرخه استفاده کنند را حمایت می‌کند لذا این موارد می‌تواند به‌قدر کافی انگیزه برای تبدیل‌شدن به شهری زیست محور را در افراد تقویت کند.

منبع:مهر


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دوچرخه - استفاده - خودرو - فراهم - سه‌شنبه‌های - اینکه - مانند - تبدیل‌شدن - افزود - می‌کند - نیشابور - دوچرخه‌سواری - درویش - امکان - ابراز - تصریح - اصفهان - محیط‌زیست - کمپین - شهردار - به‌شدت - سیرجان - می‌توان - ایجاد - افراد - شهرها - شهرهای - امام‌جمعه - می‌تواند - تشویق - استاندار - بنابراین - همه‌گیر - انگیزه - راه‌اندازی - شمالی - حمایت - عمومی - اتوبوس - می‌توانند - شهروندان - زیرساخت‌های - زمانی - وسایل - تبریز - آن‌ها - حمل‌ونقل - بابیان -

نظر شما در مورد : امکان خرید دوچرخه برای عموم فراهم شود

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*