تاریخ انتشار : یکشنبه 26 فروردین 1397 - ساعت : 10:30

کد مطلب: 48399 چاپ به اشتراگ گذاشتن

آتش بی سابقه در دل جنگل های شمال

مازندشورا: شهردارآنلاین: کاهش بارندگی، کم شدن رطوبت و بی توجهی گردشگران در استان های شمالی کشور حادثه بی سابقه ای را برای جنگل های این مناطق در ایام نوروز امسال رقم زد؛ به طوری که 80 تا 90 هکتار از جنگل های استان مازندران در مناطق تحت پوشش سازمان محیط زیست دچار آتش سوزی شد.

مازندشورا:سازمان حفاظت محیط زیست مناطق باارزش زیست ‌محیطی ایران را برای محافظت در قالب مناطق چهارگانه تقسیم کرده ‌است که با عناوین پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش زیستگاه ‌های نمونه جانوران وحشی، منطقه حفاظت ‌شده اراضی ویژه زیست ‌محیطی و منطقه شکار ممنوع تقریبا بیش از 10 درصد سطح کشور را دربرمی گیرد. 
این مناطق از تنوع زیستی زیادی برخوردار هستند که مرتع، علفزار، تالاب و جنگل را شامل می شوند و حفاظت از آنها برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است. 
جنگل ها بخش مهمی از این عرصه های طبیعی هستند که مانند سایر جنگل های کشور که تحت مدیریت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری قرار دارند، همواره در طول سال به ویژه در روزهای تعطیل و نوروز در معرض انواع آسیب ها از جمله آتش سوزی هستند که بنا به گفته مدیرکل دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست آتش سوزی امسال جنگل ها در مناطق حفاظت شده استان مازندران در ایام نوروز نسبت به سال های قبل بی سابقه بوده است. 
علی تیموری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در استان مازندران در چهار منطقه حفاظت شده 'پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه' ، 'منطقه خوش واش و امامزاده عبدالله ' ، 'منطقه خانی کان نوشهر' و 'منطقه کهنه ده نوشهر' در ایام نوروز در مجموع شاهد بروز آتش سوزی در حدود 80 تا 90 هکتار بودیم. 
وی اظهار کرد: با تلاش مردم، اعزام بالگرد، تلاش نیروهای سازمان محیط زیست و کمک وزارت دفاع، آتش در بخش های وسیع تری از جنگل های این مناطق گسترش نیافت و مهار شد. 
تیموری گفت: بنا به اعلام دستگاه های مسئول، امسال شاهد کاهش بارندگی در کشور بودیم که در طول 40 تا 50 سال گذشته بی سابقه بود، این وضعیت بر شرایط استان های شمالی نیز تاثیر گذاشت به طوری که بارندگی در این استان ها نیز کاهش یافت، این مساله موجب کاهش رطوبت و خشکی مناطق شد و شرایط را برای بروز آتش سوزی فراهم کرد. 
وی تاکید کرد: بروز آتش در جنگل های شمالی کشور در فصل بهار بی سابقه بوده است؛ زیرا همواره در این فصل از سال رطوبت به اندازه کافی وجود داشت اما امسال به علت کاهش بارندگی، شاهد بروز آتش سوزی در این مناطق بودیم. 
مدیرکل دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری که متولی جنگل های کشور است نیز وسعت آتش سوزی امسال جنگل های شمال را نسبت به سال های قبل بی سابقه اعلام کرد. 
چندی پیش سرهنگ قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرده بود که آتش‌ سوزی در 150 هکتار از جنگل ‌های شمال منجر به آسیب جدی به این سرمایه ‌های ملی شد؛ به طوری که این میزان آتش ‌سوزی در نوروز در 10 سال گذشته بی ‌سابقه بوده است، در این ایام همچنین آتش ‌سوزی ‌های پراکنده ‌ای در استان‌ های غیرشمالی داشتیم که قابل توجه نبود. 
تیموری تاکید کرد: 95 تا 98 درصد علت شروع آتش سوزی ها عوامل انسانی است، افراد و گردشگران و حتی شکارچیان غیرمجاز که آتش بر پا می کنند، اگر در زمان ترک محل آن را به خوبی خاموش نکنند و در صورت وزش باد و خشکی و کمی رطوبت در منطقه آتش گسترش می یابد و خاموش کردن آن بسیار دشوار خواهد بود. 
تیموری با بیان اینکه انداختن یک ته سیگار در طبیعت نیز می تواند فاجعه به بار آورد، گفت: استان های شمالی استان های حساسی هستند و شرایط امسال نیز بسیار نگران کننده است بنابراین همه باید دقت کنند. 
وی تاکید کرد: از سوی دیگر سازمان حفاظت محیط زیست در حال تقویت یگان حفاظت است و بر اساس امضای تفاهم نامه ای که با وزارت دفاع ، موسسه مالی اعتباری کوثر و سازمان برنامه و بودجه داشتیم، در حال تحویل امکانات و تجهیزات اطفای حریق برای مناطق چهارگانه هستیم و آن تجهیزات در حال تزریق به استان ها است اما با توجه به شرایط بارندگی و خشکی مناطق پیشگیری و نقش مردم بسیار مهم و موثر است. 
تیموری گفت: با توجه به اینکه امسال شرایط بسیار ویژه است؛ از این رو جلسه کمیته مدیریت بحران و اطفای حریق مناطق نسبت به سال های قبل زودتر با حضور نمایندگان سازمان مدیریت بحران، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان حفاظت محیط زیست در وزارت دفاع برگزار و گزارش های مربوطه ارایه شد. 
وی افزود: ماده 38 قانون برنامه ششم، دولت را مکلف کرده است طرح جامع مدیریت پیشگیری و اطفای حریق در عرصه های طبیعی کشور را تهیه کند که این طرح در سال های گذشته تهیه شد و در این جلسه نیز تصمیم بر این شد که دوباره به سازمان برنامه بودجه ارسال تا اعتبارات لازم دریافت شود. 
تیموری گفت: گرچه امسال نسبت به سال های گذشته تا (سال 93) آتش سوزی بیشتری داشتیم اما در مجموع بیشتر از 50 درصد کاهش داشته ایم؛ با توجه به اینکه سال گذشته و امسال شرایط از نظر بارندگی و گرمای هوا متفاوت است. 

تیموری ادامه داد: همچنین وزارت دفاع برای در اختیار قراردادن بالگرد اعلام آمادگی کرد و قرار شد در استان هایی مانند کهگیلویه و بویر احمد، ایلام، فارس، لرستان، خراسان رضوی، گلستان، مازندران، آذربایجان شرقی و خوزستان که حساسیت بیشتری دارند، بالگردها مستقر تا در صورت نیاز از آنها استفاده شود. 
مدیرکل دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: وزارت دفاع هماهنگی های لازم را برای استفاده از بالگرد با سپاه، نیروی انتظامی و هلال احمر انجام خواهد داد. 
وی افزود: قرار شد بالگردها در استان هایی که پایگاه دارند مستقر شوند و در صورت نیاز به استان های مجاور سرویس دهند؛ به عنوان مثال در کرمانشاه که پایگاه دارد بالگرد مستقر می شود و اگر آتش سوزی در همدان رخ داد به آن منطقه پرواز می کند. 
تیموری تاکید کرد: اکنون در حال تجهیز امکانات اطفای حریق هستیم و وزارت دفاع نیز به مرور در حال تحویل این امکانات ازجمله روت فایر، آتش بور، آتش کوب و تجهیزات انفرادی به سازمان محیط زیست است و سازمان نیز آنها را به استان ها ارسال می کند. 
وی درباره نصب سنسورهای هشدار حریق در مناطق چهارگانه گفت: نصب سنسورهای هشدار حریق نیز در دستورکار سازمان محیط زیست قرار دارد و مقرر شده است این کار امسال از پارک ملی گلستان آغاز شود و در صورت تامین اعتبار در مناطق بحران خیز دیگر استان ها نیز نصب خواهد شد. 

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #حفاظت #جنگل #مناطق #استان #امسال #منطقه # تیموری #شرایط #وزارت #گذشته #سابقه #بارندگی #مدیریت #تاکید #بسیار #اطفای #بالگرد #اعلام #نوروز #مراتع #آبخیزداری #رطوبت #شمالی #دارند #داشتیم #امکانات #برنامه #اینکه #طبیعی #بحران #چهارگانه #مستقر #افزود #مازندران #بودیم #تجهیزات #هشدار #هستیم #‌محیطی #سنسورهای #پایگاه #پیشگیری #گلستان #ارسال #بیشتری #بالگردها #استفاده # مدیرکل #مجموع #هکتار #نوشهر #ایرنا #همواره #تیموری #گسترش #مانند #خاموش #بودجه #همچنین #‌سوزی #پناهگاه #تحویل

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : آتش بی سابقه در دل جنگل های شمال

*

*


X https://sport45.site/