مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 45024 -تاریخ انتشار : شنبه 28 بهمن 1396 -ساعت : 14:26

چاپ به اشتراگ گذاشتن

پژوهشگر مسائل حقوق مهندسی:

مهندسان ناظر توان فنی و علمی خود را برای نظارت بکار گیرند

مازندشورا: کارشناس و پژوهشگر مسائل حقوق مهندسی گفت: مهندس ناظر مکلف و متعهد است که تمام توان فنی و علمی خود را برای نظارت بر ساخت و سازهای مورد قرارداد خود به کار گیرد.

مازندشورا:

وی ادامه داد: مهندسان باید اینرا مد نظر داشته باشند که نظارت مقدم بر کنترل است و باید احساس مسئولیت کنند، زیراکه وظیفه مهندس ناظر در قبول مسئولیت حاکمیتی است و هیچ مقامی نمی‌تواند او را تعویضو یا وادار به استعفاء نمایند. وی با بیان اینکه ناظران عالی نظام مهندسی ها هستندو از نظر تخصصی و فنی یک درجه بالاتر از حوزه ساخت و ساز قرار دارند، افزود: ناظرانوظیفه دارند در اجرای پروژه‌های ساختمانی، مالکان، شهرداری و مهندسان زیرمجموعه کارخود را ملزم به اجرای دقیق مقررات ملی ساختماننمایند.

این پژوهشگر مسائل حقوقی، با بیاناینکه قوانین و ایین نامه های کنترل ساختمان اصلی ترین وظایف مهندسی را در نظارت کافیو قانونی بر پروژه های ساختمانی ارایه می دهند، اظهار داشت: سازمان های نظام مهندسیساختمان حامی مهندسان هستند و همواره برای ارتقاء دانش و کسب اطلاعات فناوری های نوینصنعت ساختمان، دوره های آموزشی متعددی را برگزار می‌کنند.

مهندس محمدیان با تأکید بر اهمیت اطلاع رسانی صحیح عمومی در رعایت قوانینو قواعد ساختمان، اظهار کرد: باید اطلاع‌رسانی کافی به مردم و سازندگان ارائه شود تابدانند قوانین ملی ساختمان چیست و آیا بناهایی که در دست ساخت و یا قصد ساخت آن رادارند، قوانین و مقررات ملی ساختمان که همانا ایمنی، مقاوم سازی و استفاده از مصالحساختمانی با کیفیت و استاندارد در ساختمان سازی برای ایجاد یک خانه امن است، رعایتمی گردد؟

مهندس محمدیان که مدرس دانشگاه‌های آزاد اسلامی و پیام نور می باشد، گزارش نویسی فنی در مراحل کار ساختمانی را برایمهندسین مهم دانست و افزود: بر اساس ماده ۱۲۸۴ قانون مدنی کشور، گزارش در مراحل قانونییک سند است و هر نوشته که در مقام دعوی و یا دفاع ارائه شود، قابل استناد می‌باشد.

وی به مهندسین تأکید کرد: بافنون گزارش نویسی فنی آشنا شوند و قبل از وقوعحادثه و پیشگیری از هر گونه اتفاقی در پروژه‌ای که در آن مسئولیت دارند، گزارش خودرا به شهرداری و همچنین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و یا مراجع قضایی ارسال نمایند.در صورت اثبات گزارش، شهرداری موظف به پیگیری است و یا باید نسبت به توقف عملیات ساختمانیاقدام نماید.

بنا به گفته مهندس محمدیان، اگرمهندسی اقدام به صدور گواهی خلاف استحکام بنا نماید، بر اساس مفاد ماده ۵۴0 قانون مجازاتاسلامی به ۷۴ ضربه شلاق و از ۲۰۰ هزار تا دو میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

شایان ذکر است، در این سمینارکه از سوی معاونت آموزش و پذیرش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شده بود، و به مدت ۶ ساعت به طول انجامید، برای شرکت کنندگانامتیاز تمدید پروانه برای تمامی رشته های مهندسی در نظر گرفته شده است.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - مهندسی - گزارش - مهندسان - مهندس - ساختمانی - محمدیان - دارند - قوانین - شهرداری - مسئولیت - نظارت - نویسی - ارائه - مسائل - مراحل - نماید - استان - قانون - تأکید - برگزار - نمایند - اجرای - پژوهشگر - مقررات - اظهار - کنترل - افزود -

نظر شما در مورد : مهندسان ناظر توان فنی و علمی خود را برای نظارت بکار گیرند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*